Background image

Zkušenosti majitele domu LUPO XL z Podještědí

Jedním z našich nejoblíbenějších zákazníků v Liberci je pan Tomáš Vodička. Protože již svůj druhý dům postavil z EUROPANELu, nedalo nám to, abychom se ho nepokusili vyzpovídat.

 

 

Jak vás u vaší první stavby napadlo postavit dům z EUROPANELu a co bylo základní příčinou vašeho rozhodnutí?

Dřevostaveb je na českém trhu velké množství, málokdo se dokáže zorientovat jaká stavba je pro něj nejvýhodnější, pojmy jako difúzně otevřená stavba nebo uzavřená většinou laikovi nic neřeknou. První dům z Europanelu byla malinko sázka do loterie, ale reference a také návštěvy staveb, který byly ze systému Europanel postaveny, mne přesvědčily, takže jsem postavil dům z  Europanelu. Až po první zimě jsem díky topnému systému za pomoci tepelného čerpadla zjistil, že náklady na topení, vaření a svícení jsou krásně nízké, první dům měl cca 150 metrů obytné plochy a náklady při 4členné rodině byly 1.900 Kč. Ekonomická nenáročnost bych řekl je to hlavní co se mi líbí na stavebním systému Europanel.

 

Následná stavba domu LUPO XL je na rozdíl od vašeho prvního domu založena na zemních vrutech. Můžete z pohledu uživatele porovnat betonovou základovou desku a založení nad terénem?

U první stavby "nebylo kam spěchat", takže i výstavba klasické základové desky, která trvala 2 měsíce, nebyla problémem. Druhý dům LUPO XL spěchal o malinko více (vystěhování z drahého nájmu, touha po vlastním bydlení, ...) a proto i varianta založení nad terénem. Moje původní úvaha byla na jiném pozemku postavit dům z produkce NATURA SPACE a  vzorový dům založený na zemních vrutech mne nadchnul. Plánovaná parcela byla nakonec prodána a na novou parcelu se víc hodilo LUPO XL. Podlahy jsou jak u základové desky klasické tak i u založení na zemních vrutech velice dobře izolované, chlad není znát, jen je otázka jak si kdo zvykne na jiný pocit zvuků, ale vše se dá vyřešit, například kročejovou izolací.

 

Kolik měsíců trvalo vyřízení stavebního povolení a samotná výstavba vašeho domu LUPO XL?

Stavební povolení trvalo 2 měsíce, příprava stavby, projektová dokumentace další 2 měsíce a dům byl postaven za 4 měsíce, šlo by to i rychleji, ale některé dodávky nebyly od firmy co stavěla celý dům, tak proto ty 4 měsíce.

 

Váš dům má celou řadu nadstandardních prvků. Jak jste spokojen s  ventilačním systémem s rekupercí tepla EUROPANEL air?

EUROPANEL air funguje úžasně, je tichý a dům krásně zbaví "zkaženého" vzduchu a dodá do domu vzduch čerstvý. Čištění je jednoduché a ani jeho instalace nijak nehyzdí stěny v domě, kde je úmístěn.

 

Doporučil byste našim zákazníkům tepelné čerpadlo vzduch – vzduch?

Tepelné čerpadlo vzduch - vzduch je pro dům typu LUPO XL ideálním topením a v letních měsících i chlazením, spotřeba minimální, rozvod teplého vzduchu ideální, nyní po prvním vyúčtování po první zimě byly náklady na vytápění, vaření a svícení díky sazbě k tepelnému čerpadlu při 3 osobách v domácnosti 1.300 Kč. V základu montované přímotopy nebyly v zimě spouštěny skoro vůbec. Vzhledem k pořizovací ceně kolem 50.000 Kč a i díky sazbě od energetické společnosti je to ideální druh topení.

 

Dalším zdrojem tepla ve vašem domě jsou krbová kamna. Jaký mají výkon a jak je využívate ve vašem nízkoenergetickém domě?

Krbová kamna pro dům se ztrátami kolem 4 kW se shání velice těžko, většiny krbových kamen má totiž výkon nad 6 kW a to je jako si pořídit do domu LUPO XL saunu přímo do obývacího pokoje. Výkon mnou pořízených kamen je regulovatelný od 2,2 kW do 6 kW a  nejčastěji jsou regulována někde kolem 3 kW.

 

Naši zákazníci často řeší dispoziční uspořádání domu, zda zvolit v podkroví dva nebo tři pokoje. Co jste zvolil vy a  vyhovuje vám tato variační dispozice?

Podkroví je připraveno na 3 pokoje do budoucna, já mám 2 malé děti a partnerka má dítko jedno, všichni mají zatím pokojíček společný, ještě si do něj přáli patro, takže prostor na spaní a na hraní je rozšířený. Dům v mém provedení je pro život 5ti členné rodiny ideální, většinu času stejně trávíme na terase nebo za zahradě. Časem až si děti budou přát, mohou mít každý svůj pokojíček, oddělení/rozdělení velké místnosti je otázka jedné sádrokartonové příčky a přidání dveří na horní chodbu, ostatní (rozvody elektro a topení) je již nyní připraveno. A já až se mi nebude chtít chodit do patra, tak mám v dolním jádru vymyšlený sprchový kout a modulovou přístavbu, kde plánuji časem ložnici, nyní je tam herna pro děti.

 

Další nadstandardní výbavou vašeho domu je modul samostatné místnosti připojený k domu spojovací chodbou. Jak vám vyhovuje dispozice přízemí doplněná tímto modulem?

Modul je praktickým doplňkem domu, v jeho chodbě je umístěna šatna a samotný modul tvoří ideální prostor společně s domem do  tvaru písmene L, pro oddělní terasy tak, aby nebyla namířena přímo do ulice, pro větší soukromí.

 

Dům je proveden metodikou výstavby LIGHT BUILDING, která je založena na vyloučení mokrých procesů a prefabrikovaném instalačním jádru. Jste spokojen s kvalitou provedení jádra a doporučil byste LIGHT BUILDING našim zákazníkům?

Jádro bylo přivezeno na stavbu z výroby komplet a je to úžasná novinka ve výstavbě dřevostaveb, vše bylo pečlivě připraveno, rozvody vody a elektro nastaveny pro celý dům, elektrikáři i  stavitelé domu měli vše zakresleno a pracovalo se jim krásně jednoduše.

 

Důležitým energetickým prvkem jsou okna. Vy jste zvolil plastová s  trojsklem. Co bylo důvodem?

Trojskla jsem měl i v prvním domě a myslím si, že k nízkoenergetickému domu prostě patří, uníky tepla prosklenými plochami mohou být velké, u trojskel tomu tak není.

 

Jaký byl váš výběr podlahové krytiny v přízemí a ve 2. podlaží?

V celém domě je pro snadnou údržbu lino, které vypadá jako plovoucí podlaha, při častém pohybu i bez přezutí je to ideální povrch na uklízení a časem i dobrý podklad pro možnou plovoucí podlahu. Jedinou výjimkou je koberec v dětském pokoji, který je teplý pro hraní malých dětí na podlaze, kde tráví většinu času.

 

Je něco, co byste změnil?

Změny pro stáří jsem popisoval výše, zajímavá je i varianta záměny kuchyně za obývací pokoj, vše je na pohledu uživatelů, mně dispozičně dům maximálně vyhovuje, nejvíc času trávím od  jara do podzimu na terase.