Reportáž ze stavby domu z EUROPANELU od A do Z - 7.díl

27.11.2019
Reportáž ze stavby domu z EUROPANELU od A do Z - 7.díl
Vážení příznivci EUROPANELU. Na našich schůzkách se zájemci o stavbu domu dostáváme otázky ke stavebnímu systému EUROPANEL a k celému procesu výstavby od získání stavebního povolení až po realizaci stavby. Připravili jsme pro vás reportáž o jednom právě stavěném domu.

Voda, kanalizace, elektroinstalace, vzduchotechnika, topení

 

V dnešním dílu reportáže probereme všechny instalace. Dům je založen nad terénem a přípojky vody, kanalizace a elektřiny jsou vyvedeny do domu z instalační šachty umístěné pod domem.

Voda a kanalizace:

Dispozičně jsou všechny místnosti s připojením na kanalizaci a vodu uspořádány tak, aby stačilo pouze jedno přípojné místo. WC tedy sousedí s koupelnou a ta s kuchyní. Stejně tak s hlavním WC sousedí koupelna v přístavku a na její vnější stěně je umístěna druhá kuchyňská linka. Díky tomuto uspořádání jsou všechny rozvody kanalizace a vody vedeny v předstěnách v koupelnách a z nich pokračují za kuchyňské linky. V předstěně koupelny hlavního traktu domu je umístěno i potrubí pro připojení WC v podkroví. Vybavení domu je přizpůsobeno 4 osobám třech generací. Koupelna s WC, sprchou a samostatnou kuchyňkou v přístavku pro „vejminek“, samostatné WC, koupelna se sprchovým koutem, vanou, pračkou a sušičkou prádla a kuchyňská linka s myčkou nádobí v hlavním traktu domu a WC v podkroví. Ohřev vody pro přístavek a koupelnu a WC v přízemí je zajištěn bojlerem o objemu 100 l. Další bojler s objemem 22 l je nainstalován na WC v podkroví a slouží i pro hlavní kuchyni.

 

 

Elektroinstalace:

Elektroinstalace je vodorovně v 1NP rozvedena v podlaze, pro 2NP v trámkové stropní konstrukci. Pro rozvody ve stěnách jsou využity elektroinstalační kanály v panelech. Rozvaděč je umístěn v sádrokartonové příčce oddělující zádveří a WC. Použitý instalační materiál musí vyhovět použití v hořlavých konstrukcích.

  

 

Vzduchotechnika:

Jedním ze základních požadavků na moderní stavbu je vzduchotěsnost obvodové obálky domu. To je výborné z pohledu energetických úspor. Zároveň ale platí, že na jednu osobu se do domu musí přivézt 15 až 25 m3 čerstvého vzduchu za hodinu. To lze provést větráním okny, ale při ztrátě cca 40 % energie použité k vytopení domu. Proto se v moderních domech používají ventilační jednotky s rekuperací tepla, který dům vyvětrají a díky výměníku tepla zachrání 80 až 90% energie. Dům je osazen třemi ventilačními jednotkami.

 

 

 

Topení:

Stavba je vytápěna elektrickým podlahovým topením, konkrétně uhlíkovou topnou fólií, která je zabudována ve skladbě podlahy. Dům je rozdělen do několika topných zón a každá má svůj prostorový termostat.

 

 

V příštím díle stavbu dokončíme.